niedziela, 29 marca 2015

Otręby pszenne

Zjadanie zbyt dużej ilości otrąb pszennych może uszkodzić ściany jelita. Otręby pszenne mają ostre krawędzie. Dodatkowo pszenny chleb ma bardzo niską kwasowość, a to wzmaga dolegliwości jelitowe. 
http://polmarkus.com.pl/wp-content/uploads/otreby-pszenne-500g_m.jpg

czwartek, 26 marca 2015

Ah ta listeria

Z uwagi na niebezpieczeństwo zakażenia bakterią Listeria monocytogenes,  kobiety w ciąży powinny unikać serów pleśniowych dojrzewających, mrożonych dań gotowych, surowych i surowych wędzonych kiełbas i wędzonek, mrożonych dań gotowych, lodów, gotowych sałatek (szczególnie z gotowymi sosami) i surówek. Unikałbym również lad chłodniczych, gdzie surowe mięso znajduje się tuż wyrobów wędliniarskich.

Listeria jest bakterią, która przekracza barierę krew matki- łożysko. Śmiertelność płodu podczas zakażenia często przekracza 50%. Jeśli nie dojdzie do poronienia, mogą wystąpić różnego rodzaju wady rozwojowe- choroby wielonarządowe, posocznica, zapalenie opon mózgowo rdzeniowych.

  
http://alicelebreton.free.fr/research.html  





























































































środa, 25 marca 2015

O tym co nas buduje

Dzisiaj trochę o izomerach trans kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe są niezwykle ważnym źródłem energii dostarczanym z naszym pożywieniem, ale i m.in. kluczowym składnikiem naszych błon komórkowych. Rodzaj kwasów tłuszczowych budujących fosfolipidy (główną cegiełkę błony komórkowej) determinuje przepuszczalność błony. Pamiętajmy, że nasze błony komórkowe są selektywnie przepuszczalne, im większa zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w błonie tym bardziej płynną strukturę posiada błona naszej komórki. Jak widać na załączonym poniżej zdjęciu podwójne wiązanie w kwasie tłuszczowym (nienasycenie łańcucha) powoduje znaczne napięcia w strukturze, a co za tym idzie odpowiada, właśnie za bardziej płynną strukturę błony. Dlatego też nienasycone tłuszcze roślinne w pokojowej temperaturze mamy w postaci płynnej, a nasycone np. smalec- w postaci stałej.

http://ebiolog.pl/a-7-3.html



Lipidy, Prezentacja Zakładu Chemii Pomorskiej Akademii Medycznej
Teraz może trochę o margarynie i innych tłuszczach tzw. utwardzonych. Pozyskuje się je z redukcji (chemicznej reakcji dodania wodoru) do nienasyconych kwasów tłuszczowych. W ten sposób otrzymujemy stałą postać oleju (margarynę). Jednak najważniejsze jest to, co powstaje podczas redukcji tłuszczów nienasyconych w trakcie produkcji margaryny. W trakcie tego procesu powstają tłuszcze trans. Kwasy tłuszczowe z podwójnymi wiązaniami między cząsteczką węgla mogą występować w dwóch formach stereoizomerycznych- cis i trans. Obie formy przestrzennie znacznie się różnią i cechują się innymi właściwościami.

Tłuszcze trans powstające podczas utwardzania oleju są dla naszego organizmu cząsteczką obcą. Sztuczne kwasy tłuszczowe trans przy niedoborze naturalnych kwasów cis, wbudowując się w błony komórkowe powodują ich sztywnienie i zaburzenia w funkcjonowaniu i komunikowaniu się komórki- tak mogą powstawać nowotwory. Co więcej izomery trans blokują enzym odpowiedzialny za przemiany cholesterolu (z rodziny acylotransferaz), co ułatwia jego krystalizację i powstawanie blaszki miażdżycowej i choroby układu sercowo-naczyniowego. Sprzyjają również powstawaniu otyłości, oporności na insulinę oraz cukrzycy typu2. Aktualnie margaryny produkuje się coraz bardziej pozbawione sztucznych izomerów trans, ale w wielu gałęziach przemysłu spożywczego używa się tanich transowych tłuszczów utwardzonych, szczególnie w wypiekach i słodyczach.




Zdzisław Kochan, Joanna Karbowska, Ewa-Babicz Zielińska, Trans-kwasy tłuszczowe w diecie – rola w rozwoju zespołu metabolicznego, Postępy higieny i medycyny doświadczalnej, (2010)

Na koniec warto wspomnieć o naturalnych tłuszczach trans o których często zapomina się mówić. Są nimi m.im. sprzężony kwas linolowy (CLA) czy kwas wakcenowy, obecne w przetworach mleczarskich i mięsie przeżuwaczy (cielęcina, wołowina, jagnięcia). Wykazują one wszechstronne działanie antyoksydacyjne (100x większą niż α-tokoferol), przeciwmiażdżycowe, immunostymulujące i antynowotworowe.

Bibliografia:

1.      Grażyna Cichosz, Hanna Czeczot,  Kwasy tłuszczowe izomerii trans w diecie człowieka, Bromatologia

2.      Grażyna Cichosz, Hanna Czeczot, Tłuszcz mlekowy w profilaktyce chorób dietozależnych, Bromatologia

3.      Zdzisław Kochan, Joanna Karbowska, Ewa-Babicz Zielińska, Trans-kwasy tłuszczowe w diecie – rola w rozwoju zespołu metabolicznego, Postępy higieny i medycyny doświadczalnej

4.      Materiały własne